خانه    نقشه سایت    تلفن 021-26701198     تماس با ما info@karafarinenab.ir

هیچ موردی در سبد خرید نیست
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (0 رأی)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهدی جاوید پور‎

بازار سهام در این مدت اخیر تحت‌تاثیر اخبار مذاکرات هسته‌ای و گزارش مالی شرکت‌ها قرار داشت و اگرچه بازدهی منفی داشت و شاخص کل بورس 148واحد کاهش یافت و به سطح 71640 رسید اما در روزهای پایانی هفته گذشته حجم و ارزش معاملات بهبود نسبی داشت که دلیل آن را می‌توان در انتشار گزارش مالی برخی شرکت‌ها جست‌وجو کرد.

در هفته گذشته سه‌میلیارد‌و491‌میلیون‌سهم به ارزش پنج‌هزارو 574میلیارد‌ریال معامله شد که نسبت به هفته ماقبل از نظر حجم و ارزش به‌ترتیب 91 و 17‌درصد رشد را نشان می‌دهد.  در هفته‌های گذشته حجم و ارزش معاملات بسیار کاهش یافته بود و شاید اگر معاملات بلوکی حقوقی‌ها را از محاسبات کم می‌کردیم، کاهش چشمگیری در معاملات خودنمایی می‌کرد. دلیل این رکود در بازار سهام، نبود نقدینگی و تردید برای خرید سهام به دلیل انتظار برای نتیجه مذاکرات هسته‌ای بود که قرار بود آخر شهریورماه انجام شود. رکود بازار سهام در گرم‌ترین فصل سال، معاملات بازار سهام را سرد و سرد‌تر کرد و حال سرمایه‌گذاران امیدوارند تا با آغاز فصل سرما، معاملات سهام در تالار شیشه‌ای گرم‌تر شود.
در هفته گذشته تعداد خریداران نسبت به هفته ماقبل 17‌درصد افزایش یافت و به 57‌هزارو664 نفر رسید ولی هنوز تعداد خریداران و میزان خرید آنها کم است. آنچه مشهود است این است که از تعداد فروشنده‌ها کاسته شده است و ضعف تقاضا مانع رشد بازار شده است.
شاید بازار بیش از آنکه بایسته است سرنوشت خود را به مذاکرات هسته‌ای گره زده و همین موضوع سبب شده تا شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات طی هفته‌های اخیر و کاهش شاخص باشیم. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد مذاکرات هسته‌ای برای رسیدن به نتیجه نهایی ممکن است راهی طولانی را در پیش داشته باشد. «اریکا فین»تحلیلگر مسایل سیاسی، در مطلبی در پایگاه خبری «هیل» با اشاره به نزدیک‌بودن ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای با ایران، نوشته است که دیپلماسی تنها راه‌حل مناسب این مساله است و کنگره آمریکا نباید در مسیر مذاکرات کارشکنی کند. قرار است مذاکرات کمتر از دوهفته دیگر از سر گرفته شود و هنوز برخی از سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز مردد هستند و این موضوع مانع تقویت تقاضا در بازار می‌شود اما به‌نظر می‌رسد با گزارش‌های مالی شرکت‌ها شرایط کمی بهتر شود و این موضوع در معاملات آخرین روز معاملاتی هفته گذشته مشهود بود.
بررسی معاملات سهام نیز نشان می‌دهد نیمی از ارزش معاملات در اختیار حقوقی‌هاست و این گروه طی هفته گذشته در صنایع خودرو، بانک، سنگ‌آهن و مخابرات خریدار بودند اما حرکت کند سهام بزرگ سبب شده تا بازار به سمت سهام شرکت‌های کوچک و با حجم مبنای کم متمایل شود و به این‌ترتیب در برخی نمادها شاهد حضور نوسان‌گیران هستیم. طی هفته گذشته از 39 صنعت حاضر در بورس، 18 صنعت با رشد شاخص همراه شدند ولی بیشترین بازدهی از آن صنعت زراعت و خدمات وابسته با 19‌درصد بود. سهم زمگسا در گروه زراعت، در آخرین روز معاملاتی هفته با صف خرید بدرقه شد. این سهم 14مهرماه مجمع فوق‌العاده برای انتخاب کارشناس، ارزیابی اراضی، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و برای افزایش سرمایه‌ دارد.
شنیده می‌شود افزایش سرمایه سنگینی دارد. دیگر صنعت پربازده هفته، چاپ و انتشار با 7/12درصد بازدهی بود. در این صنعت، افست قرار دارد که مورد توجه نوسان‌گیران قرار گرفته است. این سهم به دلیل شروع فصل مدرسه بیشتر مورد توجه است.  سومین صنعت پربازده هفته، صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات است. این صنعت به‌دلیل دارابودن سهام کوچک موردتوجه نوسان‌گیران است و در طول هفته، سهام کوچکی مانند لبوتان، تمحرکه مورد توجه نوسان گیران بودند که البته در آخرین روز معاملاتی هفته عرضه شدند. دلیل عمده این رشد، بازگشایی نماد تکمبا بعد از افزایش سرمایه 231‌درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها با 47‌درصد رشد قیمت بوده است.
لبوتان هم در این گروه موردتوجه سفته‌بازان قرارداشت که در آخرین روز معاملاتی هفته برای بررسی اطلاعات بااهمیت و احتمالا شفاف‌سازی متوقف شد.  به‌غیر از صنایع کوچک که بازدهی خوبی داشتند، گزارش‌های مالی از خودروسازان و فولادی‌ها منتشر شد که در معاملات گروه موثر شد. در گروه خودرو، ایران‌خودرو طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده در شش‌ماه نخست سال 274‌هزارو244 دستگاه تولید کرده است اما مقدار فروش را اعلام نکرده است که به‌نظر می‌رسد در همین محدوده و کمی کمتر باشد. شرکت گزارش بدی نداده است اما با این آمار اعلامی، شایعه تعدیل عایدی سنگین خودرو که مدتی است در بین اهالی بازار زمزمه می‌شد، کمرنگ می‌شود و به‌نظر می‌رسد رشد سود خودرو اندک خواهد بود.
در سایپا نیز 171‌هزارو758 دستگاه خودرو تولید شده که 159‌هزارو721 دستگاه آن را فروخته است. در واقع سایپا سعی کرده مطابق بودجه پیش برود. در این گروه، قطعه‌سازان شرایط بهتری دارند و اکثر آنها پتانسیل رشد سود را دارند. ‌در گروه فولادی، هرچند رکود حاکم بر بازار فولاد، این گروه را حاشیه‌نشین کرده است اما گزارش فولاد مبارکه نسبتا خوب بود که به‌نظر می‌رسد فولاد مبارکه با فروش صادراتی توانسته پوشش خوبی طی شش‌ماه داشته باشد. این شرکت طی شش‌ماه تعداد سه‌میلیون‌و‌ 108‌هزارتن تولید کرده که از این مقدار موفق به فروش سه‌میلیون‌و‌ 47‌هزارتن شده است. به این ترتیب فولاد مبارکه حدود 60درصد از بودجه را شش‌ماهه پوشش داده است.
 فولادخراسان هم توانسته طی شش‌ماه نخست سال در دو محصول شمش و محصولات سبک ساختمانی فراتر از بودجه عمل کند و 66‌درصد از فروش پیش‌بینی‌شده شمش و 51‌درصد از فروش محصولات سبک ساختمانی را محقق کند ولی در آهن اسفنجی عقب‌تر از پیش‌بینی‌ها حرکت کرده است.  هفته گذشته در بورس کالا حدود 204‌هزارتن مقاطع فولادی دادوستد شد. گروه لاستیک و پلاستیک یکی از گروه‌هایی است که این روزها زیاد درباره آن صحبت می‌شود و برخی معتقد به شرایط بنیادی خوب گروه هستند. در این گروه، کویر تایر طی 9ماه منتهی به پایان شهریورماه 93، حدود 78‌درصد از پیش‌بینی سود سالانه را محقق کرده است.
پیش‌بینی سود هر سهم شرکت برای سال مالی 93 مبلغ 385تومان است که طی 9ماه، مبلغ 302‌ریال آن را پوشش داده است. گروه دارو یکی از گروه‌های پرپتانسیل بازار است که از شرایط بنیادی خوبی برخوردارند و احتمالا گزارش‌های خوبی به بازار ارایه خواهند کرد. این گروه هفته گذشته نوسانات منفی داشتند که می‌توان آن را اصلاح قیمتی موقت دانست و به‌نظر می‌رسد به‌زودی بار دیگر مورد توجه قرار خواهند گرفت. گروه دارویی سبحان افزایش سرمایه 5/24درصدی دارد. این شرکت تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 561‌میلیارد‌ریال به مبلغ 698‌میلیارد‌ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 137‌میلیارد‌ریالی از محل مطالبات و آورده‌های نقدی سهامداران است.
در گروه پتروشیمی، خبرهایی از مذاکرات مجدد بر سر نرخ خوراک سبب شده تا کمی سهام این گروه حاشیه‌نشین شوند. این در حالی است که پتروشیمی‌ها، از شرایط بنیادی نسبتا خوبی برخوردارند و در زمستان امسال به دلیل راه‌اندازی برخی فازهای پارس‌جنوبی، کمبود خوراک نخواهند داشت. نسبت قیمت بر درآمد گروه هم پایین است.  در گروه پتروشیمی، شخارک که همین چند وقت پیش تعدیل منفی داده بود، این‌بار با لحاظ نرخ خوراک 13سنتی، تعدیل مثبت داده و پیش‌بینی سود خود را سه‌هزارو307‌ریال اعلام کرده است در حالی‌که قبلا با نرخ خوراک 16‌سنتی مبلغ دوهزارو783‌ریال پیش‌بینی کرده بود. شخارک نرخ ارز را دوهزارو650تومان و متانول را در هفت‌ماه آینده 350دلار در نظر گرفته است.
شرکت یک اورهال یک ماهه را در مهرماه نیز لحاظ کرده است. به‌نظر می‌رسد بودجه شرکت از نظر تسعیر ارز هنوز محافظه‌کارانه است. پتروشیمی خارک طی دوره‌ای پنج‌ماهه مبلغ هزارو986‌ریال سود برای هر سهم محقق کرده که معادل 60‌درصد پیش‌بینی سود سالانه است. 
بررسی معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا بیانگر آن است که در دو بخش داخلی و صادراتی، تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی جمعا حدود 244‌هزارتن انواع کالا به ارزش بیش از چهارهزارو20‌میلیارد‌ریال به فروش رسید. در این تالار نزدیک به 110هزارتن انواع قیر، حدود 50‌هزارتن مواد پلیمری، حدود 52‌هزارتن وکیوم باتوم، حدود 12‌هزارتن انواع لوب کات، حدود 19‌هزارتن مواد شیمیایی، 840تن گوگرد و 140تن انواع گاز و خوراک توسط مشتریان خریداری شد. در گروه چندرشته‌ای‌ها، وامید اعلام کرده افزایش سرمایه 50‌درصدی از محل آورده دارد. غدیر هم افزایش سرمایه صد‌درصدی دارد که 37‌درصد آن از انباشته و مابقی آورده تامین می‌شود، این سهم به‌زودی به مجمع می‌رود. 
در گروه برق، کابل البرز امروز مثبت معامله شد؛ این شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به پایان شهریورماه 94 را مبلغ 72‌ریال اعلام کرد که 31‌درصد نسبت به سال مالی 93 کاهش نشان می‌دهد.  مطابق صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شش‌ماه منتهی به اسفند92، زیان انباشته شرکت به مبلغ 533017میلیون‌ریال (مبلغ 154ریال زیان به‌‌ازای هر سهم) است.  در آخرین روز معاملاتی هفته، نماد معاملاتی زمگسا برای برگزاری مجمع فوق‌العاده، نماد لپارس برای بررسی اطلاعات با اهمیت شرکت، خریخت برای تعدیل عایدی متوقف شدند تا تعداد نمادهای متوقف بازار را به 24 نماد برسانند.  نمادهای کفپارس، کسرا، کچینی، فوکا، شصفها، شبندر، شبریز برای برگزاری مجمع‌عمومی عادی سالانه و نمادهای دروز، دامین و تاپیکو برای برگزاری مجمع فوق‌العاده متوقف هستند. نمادهای ثشرق، بکاب، حتاید، دعبید، دلر، شپارس، شپدیس، شکف و قمرو نیز برای تعدیل عایدی متوقف هستند.

ورود کاربران

خبرنامه پیامکی
گالری تصاویر

با ما در ارتباط باشید