MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS
 
 

 
 
MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS
MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS
 

ورود کاربرانپرداخت آنلاین

مبلغ تراکنش (ريال):

   
صفحه اصلی
طرح کسب و کار 3 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

نام و نام‌خانوادگي: محسن حسني

عنوان طرح كسب و كار: (كارگاه سفالگري حسني)

استان: تهران

راه‌اندازي كارگاه سفالگري سلادن

سلادن: اين نام از سفاله‌هاي دورة ساساني گرفته شده كه در چين باستان ساخته مي‌شده و در لعاب‌هاي مخصوص غرق مي‌گشته و پخته مي‌شده از خصوصيات اين سفاله ظريف بودن آن و شكستني بودن است.

زمان شروع كسب كار اين ايدة كسب كار از دو سال قبل طرح‌ريزي شده و درگيري‌هاي براي تخصيص وام و تحصيلات وجود داشت اين نوع كسب كار را با مقداري تغيير در نوع ساخت ساز آن مي‌تواند كسب كار موفقي باشد.

 

عمليات كاري:

زمان كاري بصورت 8 ساعت كار مي‌خواهد بود و تا زمانيكه ميزان تقاضا در بازار بالا نرفته باشد به اين روش ادامه خواهيم داد.

 

محل كار:

شركت صنعتي شمس‌آباد دركارگاه‌هاي موجود در ابعاد 120 متر

مشاور

استاد محمد زارع

گرايش مردم:

از دهه هفتاد كه سيل هنرهاي دستي و آثار تجسمي در خانه‌ها در فيلم‌هاي تلويزيون بسيار شده است مردم مقداري با صنايع دستي سفالي آشنا شده‌اند و از آن زمان مقدار تقاضا بسيار شد.

 

تغييرات اقتصادي

اين كار جزء ضروريات زندگي نيست پس شرايط اقتصادي تأثير به سزايي در بازار آن ندارد.

 

بازار هدف:

اين كسب كار كل اغشار مردم را در بر مي‌گيرد اما داخل پرانتز بيشتر از كل هدف افرادي كه در اهل هنر باشند نيز را در بر مي‌گيرد. اين هدف مختص سن 18 سال به بالا است كساني كه مقداري اهل هنر باشند يا حتي نباشند سبك كار به حالتي است كه همه قشر مي‌پسندند.

 

رقبا:

در اين كسب كار هر كس كه كار بهتر ارائه كند رقيب محسوب مي‌‌شود.

 

 

«خلاصه مديريتي»

كارگاه سفالگري سلادن

داراي تخصص در سختن، رنگ‌آميزي و فرم دهي انواع سفال‌ها در طرح‌ها و قالب‌هاي متنوع مي‌باشد اين كارگاه محصول ويژه‌اي توليد مي‌كند كه به اين دليل از ساير شركت‌ها و كارگاه‌هاي توليد كننده متمايز مي‌شود اين محصول نوعي از سفال است كه در تركيب آن از مواد ديگر از قبيل شيشه‌هاي رنگي، سنگ‌هاي زينتي و حتي پلاستيك و چوب به كار رفته است اين محصول جزء جديدترين محصولات‌ي است كه تا به حال به چشم خورده است. در نقشه كارگاه، زيرزميني به چشم مي‌خورد كه محصولات پس از توليد در آن قسمت بسته‌بندي مي‌‌شوند كه بسته‌بندي سفال‌ها هم در نوع خود منحصر به فرد است زيرا اين سفال‌ها توسط پارچه‌هاي رنگي بسيار زيبا پيچيده مي‌شوند و مارك مي‌خورند همچنين در اين نقشه سه كارگاه كوچكتر وجود دارد كه در هر بخش سفال‌هاي مخصوص توليد مي‌شوند با توجه به نوين بودن روش‌ها و استراتژي‌هاي به كار گرفته شده در اين صنعت قديمي توجه بازار خارجي و داخلي به اين محصولات و خصوصاً محصول جديد كه در بالا توضيح داده شد.

بسيار جلب شده است و سبب بالا كشيده شدن اين صنعت در ميان بازار خود شده است. درآمد اين شركت و سود دهي آن در طي 2 سال گذشته سبب شده است تا شركت‌هاي خصوصي نيز به دنبال ساخت و طراحي مدل‌هاي جديدي باشند، تا بتوانند عرصة رقابت را گسترش دهند. همچنين تقاضا در بازارهاي جهاني باعث شده است تا اميد به پيشرفت اين صنعت در دل عاملان اين صنعت افزايش يابد.

 

نوع صنعت، سازمان، محصولات، خدمات

نقاط قوت: اشتغال‌زايي براي جوانان - درآمدزايي - گسترش هنرهاي سنتي ايراني.

نقاط ضعف: ندارد.

فرصت‌ها: فرصت بروز استعداد جوانان خلاق.

تهديدات: كالاها پس از توليد حتماً بايد در جاي خشك نگهداري شوند همچنين منابع اوليه نيز بايد دور از باران و نم قرار بگيرد.

موانع ورود: عدم وجود مكان‌هاي مناسب - عدم سرمايه‌گزاري از سوي سرمايه‌گزاران در اين بخش.

خصوصيات و كاربرد محصولات: به عنوان يك محصول زينتي مورد استفاده اغلب مردم قرار مي‌گيرد.

وجه متمايز محصول با ساير محصولات: كيفيت بهتر محصول - بكارگيري ظرافت و دقت در امر توليد، استفاده از مواد مرغوب

نحوة توليد محصولات: به صورت كارگاهي پخش مي‌شود.

 

برنامه بازاريابي

مشتريان اين صنعت عموم مردم هستند. اين بازار هميشه به محصولات ما نياز دارد بازارهاي داخلي و خارجي جزء مشتريان دائم ما هستند و تنوع و زيبايي و هنر و حوصله‌اي كه در ساختن سفال‌ها به كار گرفته شده است باعث مي‌شود تا اين هنر در ميان سنين مختلف از كودكان و حتي افراد مسن از توجه بالايي برخوردار شود عرضة كالاهاي توليد شده تا زمان نياز بازار و تا زمان درخواست مشتريان ادامه دارد.

به طوريكه حتي بسياري از كشورهاي خارجي درخواست توليد و ارسال اين سفال‌ها را دارند مشتريان بيشتر در سنين نوجواني قرار دارند و از اين كالا به عنوان هديه‌هاي نفيس براي نزديكان و دوستان و يا حتي سوغاتي شهر و كشورشان استفاده مي‌نمايند.

 

اندازه بازار

براي اين صنعت به خصوص با توجه به محصولات نوين و جديد توليد شده، علاوه بر بازار داخلي، كشورهاي خارجي نيز علاقه‌مند به ايجاد رابطه و دريافت محصولات را دارند توجه مشتريان به ويژه توريست‌هاي خارجي به اين محصولات در بخش‌هاي مختلف و به علاوه مشتريان داخلي يا انتقال اين كالا از شهري به شهر ديگر به عنوان هديه و سوغات سبب شده است تا توليد اين كالا روز به روز بيشتر شود، استرسي به محصولات نيز توسط نمايندگي‌هاي موجود در شهرستان و شهرها امكان‌پذير مي‌باشد.

 

تخمين سهم بازار و فروش

نسبت به چند سال گذشته كه اين محصول تنوع خاصي پيدا كرده است و داراي رنگ‌بندي‌هاي مطابق با خواسته و سليقة بازار شده است درخواست مشتريان و بازار نيز براي اين محصول افزايش يافته است منابع ورود استفاده همان منابع قديمي هستند كه به ساختار آن‌ها مواد جديدتري اضافه شده است كه اين مواد شامل سنگ‌هاي تزئيني و زيبا مثل طرح زمرد، ياقوت، طرح الماس و رنگ‌بندي در رنگ زمينة سفال‌ها مي‌باشد چوب‌هاي به كار رفته در تركيب سفال‌ها به صورت خرده‌ها و تكه‌هاي نامرتب بريده شده چوب‌هاي گردو هستند كه با توجه به رنگ سنگ‌هاي به كار برده شده رنگ مي‌شوند.

 

ارزيابي آينده بازار

ما مي‌توانيم با معرفي اين آثار سفال در نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي و بين‌المللي اين هنر اصيل ايراني را به مردم معرفي كنيم و از آن به عنوان وامي براي وارد كردن ارز به داخل كشور استفاده نمائيم چنان چه اين صنعت امروزه در رشتة باستان‌شناسي در قسمت‌هاي مختلف كشور كشف مي‌شود و مي‌توان از روي آن به قدمت تاريخي آن مكان پي برد.

 

رقابت‌ها، حساسيت‌ها و خطرها

صنعت سفالگري در شهرهاي داخل كشور و برخي از كشورهاي اروپايي و استفاده مي‌شود.

نقاط ضعف: عدم كيفيت مناسب آن‌ها، نقاط قوت: داشتن سرمايه زياد با استفاده از رنگ‌هاي متنوع و تركيبات نوين و همچنين استفاده از طرح‌هاي منحصر به فرد در مورد نقش‌هاي سفال از قبيل نقش‌هاي ايران باستان و همچنين طرح‌هاي قبل از ميلاد (مسيح) استفاده از سنگ‌هاي زينتي در تركيب سفال‌ها مي‌تواند مؤثر باشد.

 

قيمت‌گذاري

تعداد سفال‌هاي توليد شده در يك ماه 1616 = 000/160/2÷ 700-2000= Q

اجراه مكان = 000/800

آب و برق و تلفن و... = 000/80

پذيرايي = 000/30

متفرقه = 000/50

جمع حقوق = 000/200/1

تبليغات

بيلبوردهاي تبليغاتي در جاده‌ها و بزرگ راه‌ها، برگزاري خود نمايشگاه‌هاي در مراسم و جشن‌هاي خاص، استفاده از غرفه‌ها در بازارهاي بين‌المللي، چاپ تراكت و استفاده از آگهي‌هاي تبليغاتي در مجله‌هاي معتبر داخلي و خارجي جزء تبليغات حساب مي‌شوند استفاده و به كارگيري تمام اين روش‌ها به خصوص استفاده از غرفه‌هاي داخلي و خارجي در نمايشگاه‌هاي كارهاي دستي سبب معرفي بيشتر اجناس به مشتريان مي‌شود چرا كه آنان در تماس مستقيم با خود كالا هستند و مي‌توانند از كيفيت و زيبايي كالا به طور مستقيم برخوردار شوند.

 

خريداري شدن محصولات:

محصولات در غرفه‌ها و نمايشگاه‌ها توسط يك سري از افراد كه با اين صنف آشنايي دارند و داراي آموزش‌هاي لازم در مورد ساخت، مواد به كار برده شده، قدمت و تمام چيزهاي مربوط به اين صنعت مي‌باشند فروخته مي‌شود افراد عادي هم در صورت تمايل با گذراندن دوره‌اي كوتاه مي‌توانند هم به ساخت سفال و هم براي فروش به شهرها و كشورهاي خارجي اعزام شوند اين آموزش طي دورة دو هفته‌اي در نمايندگي‌هاي داخل شهرها و شهرستان‌ها انجام خواهد شد كه البته اين دورة دو هفته‌اي در صورت تمايل افراد به يادگيري مراحل بيشتر نيز  لانيتر خواهد شد در صورت پيشرفت دانشجويان و گذراندن مراحل لازم به آن‌ها مدرك اعطا مي‌شود كه با اين مدرك مي‌توانند در نمايندگي‌هاي شهرستان به تعليم بپردازند. همچنين آمار اجناس فروخته شده توسط افراد آموزش داده شده ثبت خواهد شد و اين آمار از طريق سايت WWW.Mahersofal.com به اطلاع كارگاه اصلي و رياست خواهد رسيد. شكايت مشتريان نيز مي‌تواند از طريق همين سايت رسيدگي شود مشتريان مي‌توانند از طريق اين سايت نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را به اطلاع ما برسانند.

 

توزيع

همانطور كه قبلاً نيز گفته شد اين محصولات از طريق غرفه‌ها، نمايندگي‌هاي داخلي و خارجي و حتي توسط اينترنت نيز به فروش خواهد رسيد، توزيع از كارگاه اصلي به نمايندگي‌ها با توجه به ليست فروش و نيازشان انجام خواهد گرفت، بسته‌بندي سفال‌ها نيز كه باز هم در صفحات گفذشته توضيح داده شد با توجه به علاقه آن‌ها به اين موضوع باعث دلگرمي عاملين اين موضوع گشته است، توزيع اين اجناس با توجه به اينكه به خود نمايندگي‌ها و غرفه‌هاي شركت منتقل مي‌شوند بسيار مقرون به صرفه هستند.

 

برنامه‌هاي طرح و توسعه

در طول 2 سال گذشته كه محصولات داراي تنوع جديدتري شده‌اند آمار فروش اجناس و بالا رفتن تقاضاي بازار سبب شده است تا ديگر آن چنان نياز به تحقيق بالا نروند. البته عاملان توليد در صدد هستند تا با طرح‌هاي نوين و جديدتري تنوع كارهاي سفال را بالاتر ببرند تا هميشه اين صنعت قديمي و زيبا مورد توجه قرار گيرد البته ساختار سفال‌ها مانند سفال‌هاي قديمي و حتي قبل از ميلاد نيز ساخته شده است برخي از عاملان در صدد هستند تا سفال‌هايي درست شبيه سفال‌هاي موزه‌ها كه داراي شكستگي هستند بسازند و حالتي مشابه به آن سفال‌ها كه داراي عمر هزار ساله‌اند در سفال‌هاي جديدشان اجاد كنند و حالتي قديمي به آن‌ها ببخشند كه اين برنامة آينده عاملات توليد مي‌باشد.

 

چارچوب قانوني و عوامل اجتماعي و محيطي

كارگاه سفال‌ سلادن داراي مجوز قانوني از سازمان ثبت كشور مي‌باشد و به عنوان يكي از كارگاه‌هاي قانوني هم اكنون مشغول به كار مي‌باشد تمامي افراد كه در اين كارگاه و نمايندگي‌ها مشغول به كار هستند جز افرادي هستند كه با تمايل خود فرم گذراندن دوره‌هاي آموزشي را پر كرده‌اند و در اين زمينه آموزش ديده‌اند بنابراين هيچ‌گونه فشار و اجباري براي هيچ كس وجود ندارد، با توجه به اينكه كارگاه در منطقه‌اي خارج از شهر اصلي و در جاده قرار دارد نه مزاحمت و نه منافعي براي مردم ساكن در آن جا دارد.

 

برنامه عملياتي و توليد

فن‌آوري و روش توليد مناسب

در مرحله اوليه طرح و نقشة سفال‌ها ارائه مي‌شود سپس براساس مواد مورد نياز و مدل سفال‌ها ساخت آن‌ها با دست و چرخ سفالگري آغاز مي‌شود. مدل‌هاي ساخته شده در صورت نياز نقاشي مي‌‌شوند و يا در تركيب آن‌ها اشياء زينتي به كار مي‌رود و بعد داخل كوزه‌ها چيده مي‌‌شوند پس از پخته شدن از كوره خارج و براي خشك شدن به انبار برده مي‌شوند سپس بسته‌بندي شده و براي ورود به بازار آماده مي‌شود.

 

مراحل و روش توليد

در مرحله اوليه طرح سفال، مدل آن، مواد استفاده شده در آن، رنگ و قوام به نقشه در مي‌آيد سپس نقش به كارگر سفال ساز ارائه مي‌شود تا مواد تركيبي آن آماده نمايد و سپس آنرا بسازد بعد از ساخت سفال رنگ مي‌شود سپس در صورت لزوم سنگ‌هاي تزئيني در ساختار سفال جاي‌گزين مي‌شود و بعد سفال‌هاي رنگ شده آماده براي حرارت در كوره مي‌شود بعد از حرارت رنگ و فرم سفال ثابت مي‌شود و سپس آماده بسته‌بندي مي‌گردد بسته‌بندي در پارچه‌ها انجام مي‌شود و هر سفال در يك جعبة چوبي قرار مي‌گيرد.

 

مواد اوليه و مواد بسته‌بندي

مواد اوليه سفال درست همان موادي هستند كه سال‌ها پيش نيز در اين امر استفاده مي‌شوند اما چيزي كه آن را از بقيه متمايز كرده تركيبات جديد و اضافي آن است مواد اوليه توسط كارگاه‌هاي ديگر تأمين مي‌شوند (البته مواد جديد كه شامل سنگ‌ها، چوب، پارچه‌هاي حرير رنگي و... مي‌باشد) تمامي اين مواد دو بخش ديگري از كارگاه كه انبار ناميده مي‌شود و نگهداري مي‌شوند و در صورت تمام شدن يا كمبود مواد، از كارگاه‌هاي داراي اين مواد خريداري مي‌شوند.

 

برآورد نيروي انساني مورد نياز

در بخش ساختن سفال‌هاي با طرح و مدل جديد 2 كارگاه ماهر مشغول به كار هستند كه طراحي و ساخت سفال‌ها را به عهده دارند در بخش ساخت سفال‌هاي معمولي و همچنين بسته‌بندي آن‌ها نيز 2 كارگاه معمولي وجود دارند بخش مديريت نيز يك نفر وجود دارد كه مسئول تهيه مواد اوليه، ارائه محصولات به نمايندگي‌ها و شركت‌هاي درخواست كننده، برآورد احتياجات و خواسته‌هاي مالي پرسنل و كارگاه مي‌باشد پرسنل بيشتر از طريق دوره‌هاي گذرانده شده و مهارت كسب نشده جذب بازار كار مي‌شوند كه اين دوره‌ها در خود نمايندگي‌ها برگزار مي‌شود. رابطه‌اي كه بين پرسنل و بخش هاي مختلف وجود دارد از نوع عرضه و تقاضا مي‌باشد كه بنابر تقاضاي مي‌باشد كه بنابر تقاضاي نمايندگي و بازار، عرضة كالا و محصولات نيز افزايش مي‌يابد.

 

 

برآورد فضاي مورد نياز طرح

كارگاه داراي قسمتي است كه سفال‌ها در آن بخش ساخته مي‌شوند (M4×5) و در بخش ديگر كه كوره در آن قرار دارد پخته مي‌شوند (M5×5) سپس در انبار خشك و بسته‌بندي مي‌شود (M5×4) پس در مجموع كارگاه داراي 3 بخش اصلي براي توليد كالا است علاوه بر اين سه قسمت اتاق ديگري وجود دارد كه مواد اوليه در آن قسمت قرار مي‌گيرد (M6×4) همچنين اتاقي به مساحت (M3×3) براي بخش مديريت تعبيه شده است.

 

ريسك،مشكلات و مفروضات اساسي

تكرار در طرح و مدل و نداشتن تنوع در محصولات (يكنواخت بودن توليدات)، بكارگيري مواد اوليه فاقد استاندارد و كيفيت مناسب عدم تطبيق قيمت با كالا، مي‌تواند عواملي باشند كه باعث به وجود آمدن مشكلاتي در زمينة فروش و سود كالا شو تهيه اين مواد اوليه از شركت‌ها و كارگاه‌هاي آشنا و معتبر مي‌تواند به عنوان راهي اوليه جهت جلوگيري از خسارت و ضرر باشد چرا كه در اين صنعت اگر مواد اوليه سفال داراي ناخالصي باشند فرم ايجاد شده ممكن است از لحاظ كيفيت بسيار متفاوت باشد همچنين نظارت بر قيمت فروش كالاها در نمايندگي‌ها و بازارهاي داخلي و خارجي و عرضة كالا مطابق با درخواست مشتريان امري است كه سبب مي‌شود مشتريان نيز با خيال راحت‌تر كالاها را خريداري نمايند استفاده از علامت و آرم مخصوص در بسته‌بندي كالاها نيز مي‌تواند اين محصولات را از ساير محصولات بازارهاي ديگر متمايز كند.

 

(جدول) هزينه حقوق و دستمزد

سمت خدمت

تعدا

حقوق به ريال

كل حقوق در سال

حق بيمه سهم كارفرما

جمع حقوق كارفرما

جمع حقوق و مزايا در سال

مدير  عامل

كارگر ماهر

كارگر ساده

1

2

3

000/5000

000/2000

000/1500

000/000/70

000/000/28

000/000/21

000/150/1

000/460

000/345

000/800/13

000/520/5

000/140/4

000/800/83

000/500/33

000/140/25

جمع كل

 

 

 

 

 

000/080/201

 

(جدول) ماشين آلات و تجهيزات

رديف

تجهيزات و ماشين آلات

تعداد مورد نياز

قيمت به واحد ريال

هزينه نصب

جمع رديف

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

كامپيوتر

تلفن

ميز

صندلي

چرخ سفالگري

كتري و قوري

يخچال

گاز

تِي

لامپ مهتابي

بيل

فرقان

لگن (استانبولي)

مصالح و آجر براي ساخت كوره

1

2

15

7

4

1

1

1

3

4

4

4

10

-

000/000/8

000/250

000/000/1

000/50

000/500

000/200

000/000/5

000/000/3

000/100

000/30

000/80

000/500

000/500

000/000/4

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

000/000/8

000/500

000/000/1

000/350

000/000/2

000/200

000/000/5

000/000/3

000/300

000/120

000/320

000/000/2

000/500

000/000/4

جمع‌كل

 

 

 

 

000/290/27

 

جدول صورتحساب سود و زيان

جمع هزينه‌ها در سال

شرح

هزينه حقوق و دستمزد     000/080/201

هزينه ماشين‌آلات و تجهيزات  000/290/27

هزينه آب و برق و تلفن و...       000/800

هزينه اجاره         000/000/8

جمع كل (به ريال) ساليانه 000/170/237

 

سرمايه در گردش

ماشين‌آلات و تجهيزات    000/290/27     بانك مي‌پردازد.

«000/374/16»

حقوق و دستمزد

هزينه‌هاي عملياتي (آب و برق و...)

000/880/201   80% بانك مي‌پردازد. «000/504/161»

48451200 =

253/499/3 =

پرداخت ماهيانه بابت قسط وام

 

 

 
   

جستجو در سایت

اشتراک خبرنامه پیام کوتاهشماره تلفن همراه شما:

اشتراک
لغو عضویت

لطفا در ورود شماره خود دقت بفرمایید

آگهی

عضویت در خبرنامه
آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها1339856

ارتباط آنلاین با مسئول وب سایت

LiveZilla Live Help

 
MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS
MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS
   
MAK-CMS MAK-CMS MAK-CMS
LiveZilla Live Help